| Purity | 99.98 |
|---|---|
| Appearance | White Powder |
| Test Standard | USP 41 |
| Water Content | 0.14% |
| Mesh Size | 40mesh |
| Purity | 99.98 |
|---|---|
| Appearance | White Powder |
| Test Standard | USP 42 |
| Water Content | 0.14% |
| Mesh Size | 60mesh |
| Purity | 98-102% |
|---|---|
| Chromatographic Purity | 99.97% |
| Appearance | White Powder |
| Test Standard | USP42 |
| Water Content | 0.16% |
| COLOR | WHITE POWDER |
|---|---|
| Name | MSM Supplement For Horse |
| Odor | Odorless |
| Purity | High Purity |
| Packaging Details | 25kg bag carton box fiber drum |
| Purity | 99.92 |
|---|---|
| Appearance | White Crystalline |
| Odor | Odorless |
| Melting Point@760mmHg | 108.5-110.5℃ |
| Bulk Density | 0.74 |
| Purity | 99.98 |
|---|---|
| Appearance | White Powder |
| Test Standard | USP 41 |
| Water Content | 0.14% |
| Mesh Size | 40mesh |
| Application | Dietary Supplement |
|---|---|
| Appearance | White Powder |
| Odor | Odorless |
| Melting Point@760mmHg | 108.5-110.5℃ |
| Bulk Density | 0.84 |
| Type | Syntheses Material Intermediates |
|---|---|
| Appearance | White Powder |
| Packing | 25kg Paper Drum |
| Size | No More Than 20% Through 60mesh |
| Packaging Details | 25kg paper drum with pallet |
| Purity | 99.98 |
|---|---|
| Appearance | White Crystalline |
| Odor | Odorless |
| Melting Point@760mmHg | 108.5-110.5℃ |
| Tap Density | 0.88 |
| Purity | 99.95 |
|---|---|
| Appearance | White Crystalline |
| Odor | Odorless |
| Melting Point@760mmHg | 108.5-110.5℃ |
| Bulk Density | 0.73 |